Nový úspech našej školy:
na okresnej výtvarnej súťaži CVČ Elán s protidrogovou tematikou „Negatívny postoj k drogám“ získlala krásne 3. miesto naša predškoláčka Nelka Gejdošová.
Srdečne jej k tomuto krásnemu úspechu gratulujeme :)
Nový úspech našej školy:
na okresnej výtvarnej súťaži CVČ Elán s protidrogovou tematikou „Negatívny postoj k drogám“ získlala krásne 3. miesto naša predškoláčka Nelka Gejdošová.
Srdečne jej k tomuto krásnemu úspechu gratulujeme :)
Nový úspech našej školy:
Katedra predškolskej a elementárnej pedagogiky, PF KU v Ružomberku zorganizovala 7. ročník výtvarnej prezentácie Obrázky z mesta 7: Moja materská škola.
Týmto deťom, ktoré sa výtvarnej prezentácie zúčastnili, udelila PF KU ďakovný list:
Maxim Červenka
Tobias Baran
Magdaléna Mydliarová
Timea Gruchaláková
Matúš Kurilla
Srdečne všetkým gratulujeme :).
Ďakujeme zamestnancom Slovenskej sporiteľne (SLSP), ktorí aktívne prispeli svojou dobrovoľníckou prácou na zveľadení našej bylinkovej záhrady ako aj trávnatých plôch školského dvora Materskej školy Bystrická cesta, v rámci zamestnaneckého grantu Budúcnosť je vaša. Grant vyhlásila Nadácia SLSP, ktorá sa v rámci svojej stratégie na roky 2022 – 2025 snaží dosiahnuť výrazný a merateľný dopad v piatich kľúčových oblastiach: vzdelávanie, udržateľnosť, dostupné bývanie, zdravý životný štýl a rozvoj občianskej spoločnosti a demokracie. Cieľom grantovej výzvy SLSP je nájsť a podporiť verejnoprospešné projekty s realizáciou v roku 2024, ktorých podporovateľmi, aktérmi a dobrovoľníkmi sú zamestnanci SLSP - kľúčoví ambasádori. Zamestnanci SLSP sa 22.10.2024 postarali o údržbu lístia na trávnatých plochách školskej záhrady, zároveň vyčistili od plevelu aj bylinkový záhon a doplnili ho o čerstvú píniovú kôru.
Materská škola získala z projektu taktiež materiálne zabezpečenie: pár hrablí na lístie, ako aj dve 100l vrecia píniovej kôry. Srdečne im ešte raz ďakujeme ♥️
Do fotogalérie bol pridaný nový album 11.10.2024 Prechádzka po lese, 3. trieda.
Aj v piatok 11.10.2024 prišli do Liptovského múzea v Ružomberku predškoláci z MŠ Bystrická cesta, aby sa zúčastnili vzdelávacieho programu PRECHÁDZKA PO LESE. Aj oni absolvovali prehliadku zoologickej expozície a všetky aktivity. Spoločne sme spoznávali dreviny, šišky, kroviny, listy, plody a zvieratá, ktoré môžeme nájsť v lese, v tvorivej časti si deti vymaľovávali a vyrábali 3D omaľovánku, vyrábali malé gaštankové zvieratká.
Malý Miško sa postaral aj o to, aby sme časť programu venovali histórii. Keď vo vestibule múzea zbadal na stene veľký obraz, povedal, že „to je rakúsko-uhorský cisár František Jozef“ . Následne svojimi úžasnými otázkami doslova ohúril a zamestnal dvoch historikov múzea. Napr. „Ktorý cisár vládol, keď František zomrel? Čo bolo „tristo“ pri Termopylách ? Prečo boli krížové výpravy? Prečo upálili Jána Husa? Prečo Belo prehral s Tatármi? Prečo Germán vyhrali nad Keltmi? Prečo Chetiti bojovali s Egypťanmi ? Kto to boli „nesmrteľní“ v Perzii ? Prečo sa bojovalo o Viedeň (1683) ?
Ďakujeme paniam učiteľkám a deťom za milú návštevu a malému Miškovi prajeme všetko najlepšie a veľa úspechov v škole, veď kto vie, možno z neho vyrastie ďalší historik a možno aj náš kolega.
Mgr. Ľubica Drusková múzejný pedagóg Liptovské Múzeum v Ružomberku
Pekný deň, milí pedagógovia, milí rodičia,
Chcela by som vám zo srdca poďakovať za dôveru, ktorú nám a tejto téme dávate a za to, že ste zdieľali informácie o našom predchádzajúcom webinári. Aj vďaka vašej podpore sa podarilo osloviť množstvo rodičov, ktorí si odniesli cenné informácie a praktické rady. Po veľkom záujme som sa rozhodla tento webinár zopakovať a zároveň pridať ďalšie nové témy, ktoré reflektujú výzvy, ktorým čelia rodičia.Neustála únava, stres, povinnosti, z toho vyplývajúca frustrácia, toto všetko vedie k tomu, že reagujeme na bežné situácie podráždene. Kvôli rodičom i deťom však záleží či je to každý deň. Toto všetko môže pomaly viesť k vyhoreniu. Čo nepriaznivo ovplyvňuje vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Na bezplatnom online webinári sa rodičia naučia, ako lepšie pracovať so všímavosťou voči sebe a získajú praktické nástroje na udržanie rovnováhy v rodičovstve.Vďaka vašej pomoci a šíreniu informácií majú rodičia vo vašej škole možnosť zúčastniť sa bezplatného online webinára:
„Ako zatočiť s podráždenosťou a užiť si rodičovstvo BEZ vyhorenia“ .
Ktorý sa uskutoční 15. októbra 2024 od 20.00 do 21:30 hod. a je zameraný na jednu z najčastejších výziev, ktorej rodičia čelia. Verím, že spoločnými silami dokážeme pozitívne ovplyvniť mnoho rodín a prispieť k ich celkovej pohode.
Obsah webinára:
Čo je vyhorenie?
Aké sú jeho príznaky?
Kto má zvýšené predpoklady?
Čo majú spoločné črty vyhorených rodičov?
Ako vyzerajú prvé kroky kľúčové pre liečbu?
Aké sú najefektívnejšie stratégie prevencie a liečby?
Ako vyzerajú praktické preventívne techniky na každý deň?
Často sa stretávam s tým, že klienti ani nevedia či sú vyhorení. Preto som vytvorila jednoduchý dotazník, pomocou ktorého rodičia za pár minút zistia či sa ich vyhorenie týka.Dotazník je dostupný na tomto linku: https://www.lenkasiklienkova.com/kvizvyhorenia
Podporte prevenciu a liečbu vyhorenia. Dajte rodičom vašich detí vo vašej škole možnosť zúčastniť sa.Zdieľajte s nimi priložený dokument (nižšie) elektronicky alebo v tlačenej podobe v priestoroch školy. Vďaka QR kódu sa vedia jednoducho prihlásiť. Prípadne zdieľajte s rodičmi link na prihlásenie priamo cez web:https://www.lenkasiklienkova.com/mamabezvyhorenia prostredníctvom edupage.Urobia tak za pár sekúnd rozhodnutie, ktoré im pomôže vyhnúť sa dlhej ceste von z prípadného vyhorenia.
Teším sa na vašu účasť!
S úctou
Lenka Siklienková
PETRA ARSLAN ŠINKOVÁ je psychologička, majiteľka predškolských zariadení v Bratislave a spoluautorka knihy Testujeme a rozvíjame svoje dieťa. Špecializuje sa na testovanie detí v predškolskom veku a ako jediná na Slovensku využíva program Dr. Sindelar, ktorý zachytáva u detí poruchy učenia a napomáha ich predchádzaniu.
Rozprávali sme, čo v skutočnosti znamená nástup dieťaťa do škôlky, prečo ho sprevádza smútok, prečo je to náročné zlomové obdobie nielen v živote dieťaťa, ale aj rodičov a ako by mala prebiehať adaptácia na škôlku tak, aby sme dieťaťu týmto krokom neublížili.
Čo pre dieťa znamená obdobie nástupu do škôlky?
Veľký krok v emocionálnom a sociálnom dozrievaní dieťaťa. V prvom rade odlúčenie od matky a získanie náhradnej vzťahovej osoby, ktorej dieťa bude dôverovať, prispôsobenie sa novému režimu, pravidlám a nadväzovanie vzťahov. Dieťa sa musí naučiť fungovať v skupine a deliť sa o veci. Ak nemá viacerých súrodencov, doma sa to nenaučí. Veľký posun v škôlke nastane aj po emocionálnej stránke dieťaťa.
Odlúčenie je spojené aj so smútkom a je to v poriadku. Vývinovo je úplne normálne, že deti sú z odlúčenia smutné a radšej by boli doma s mamou. Vždy sme smutní, ak sa lúčime s niekým, koho milujeme. Pre deti je pocit bezpečia a istoty to najdôležitejšie a ten majú od svojho narodenia práve pri rodičoch. Odlúčenie a separácia má však v živote dieťaťa z viacerých dôvodov veľký význam. Nie je správne ponechať si dieťa doma do nejakého vysokého veku.
Odlúčenie je veľmi dôležitý vývinový krok a deti vďaka nemu emocionálne dozrejú. Je dôležité nielen pre každé dieťa, ale aj jeho rodiča. Najdôležitejšie je, ako tento krok urobíme. Rodičia by sa mali zaujímať, ako to čo najlepšie zvládnuť a zabezpečiť, aby z toho dieťa nemalo traumu.
Vo všeobecnosti mamy reagujú citlivejšie, ale sú aj oteckovia, pri ktorých odporučíme, aby radšej nosili do škôlky deti mamičky.
Rodičia musia byť sami presvedčení, že dieťa chcú dať do škôlky. Akonáhle majú neistotu, či by ešte nemali počkať a pod., tak to nie je dobre. Ak aj o tejto svojej neistote nehovoria, dieťa ju vycíti. Dieťa vždy cíti našu neistotu, nech robíme čokoľvek. Mali by si byť teda v prvom rade istí svojím rozhodnutím a uvedomiť si, že toto obdobie je vždy ťažké. Ak budú mať v tomto rodičia jasno, aj dieťa sa omnoho ľahšie zadaptuje.
Pri istote rodičov zohráva dôležitú rolu aj výber škôlky, kam svoje dieťa dávajú. Mali by sa vopred porozprávať s jej vedením, učiteľkami a budú cítiť, či sú to ľudia, ktorým chcú svoje dieťa zveriť. Musia tomu zariadeniu a jeho učiteľkám dôverovať. Ak to tak necítia, nemali by dieťa do tej škôlky dávať. Nebude to fungovať. Ak sa však bude atmosféra v škôlke páčiť rodičom, bude sa páčiť s veľkou pravdepodobnosťou aj ich deťom.
Vždy by to mal pri pochybnostiach posúdiť odborník, lebo rodičia nemajú potrebný odstup. Majú svoje obavy a ľahko sa môžu dať zviesť k tomu, že ich dieťa nie je na škôlku zrelé, hoci to tak nie je. Dieťa je v škôlke celý deň spokojné, šťastné, ale keď ráno zaplače, rodičia sa začnú strachovať. Zároveň, ak odborník povie, že dieťatko je zrelé, mali by mu nástup do škôlky aj umožniť. A to takým spôsobom, že mu dajú pocit istoty a podpory. Robiť krátke lúčenie, nevypytovať sa, či mu bolo smutno, nezneisťovať ho.
Ak sa ráno mama pri odovzdávaní dieťaťa v škôlke rozplače, je jasné, že sa rovnako bude správať aj dieťa. Bude si myslieť, že sa má tejto novej situácie tiež báť. Ak je rodič dobre nastavený, dieťa je zrelé a pani učiteľka vtiahne dieťa do kolektívu, adaptácia je otázkou niekoľkých dní. Aj ten veľký plač, čo rodičia zažívajú v šatni, vždy do pár sekúnd ustane, keď zatvoria dvere. Možno to znie neuveriteľne, ale je to tak. To, ako sa nastavia rodičia, z toho potom ich dieťa dlhodobo profituje.
To, že v ich živote nastane veľký zlom, kedy sa ich dieťa začne odpútavať a bude dozrievať. Ich vzťah nadobudne nový rozmer. Rodičia by sa nemali báť svoje deti pustiť a neprenášať svoje strachy na dieťa.
Sú aj také deti. Rodičia bývajú vtedy prekvapení, či je to v poriadku. Pravda je, že ich to zväčša dobehne neskôr, a predsa si to odplačú. Na niektoré deti ten smútok príde aj po pár týždňoch, keď si uvedomia, že už naozaj doma s mamou nebudú a takto to bude navždy. Každopádne rodič môže vo veľkej miere ovplyvniť adaptáciu dieťaťa. Ak mu dal dobré základy, zvládne ju oveľa ľahšie. Ak je vzťahová väzba medzi rodičom a dieťaťom zdravá a stabilná, oveľa ľahšie zvláda prechod do škôlky alebo do školy.
Tréning separácie považujem za kľúčový. Odlučovanie je potrebné začať postupne a nespôsobiť dieťaťu šok. Možno to robiť s pomocou otca, babičiek a pod. Sú rodičia, ktorí mi pred nástupom do škôlky povedia, že dieťa s nimi chodí úplne všade, spávajú spolu a vôbec nie je zvyknuté bez nich fungovať. To znamená, že stále nestojí úplne na svojich nohách a vidno to už pri prvom kontakte.
Vývinovo si má dieťa prechádzať určitými štádiami a veľmi dôležité výzvy sú pri tom aj odlúčenia. Vo vývinovej psychológii sa hovorí o štádiách, kedy sa dieťa cíti byť súčasťou tela matky, postupne prechádza do diády, teda už vníma „ja a ty“. V tomto momente ho má začať rodič trošku púšťať. Odporúčam od útleho veku zapájať otca, či starých rodičov.
Mali by sme mu začať dávať viac voľnosti, možnosti spoznávať svet okolo seba. Veľmi sa mi páči vo výchove prístup, že dieťa sa má možnosť kedykoľvek sa ku rodičovi dostať a zároveň sa spolieha samé na seba. Napr. aj pri spaní môže mať dieťa postieľku umiestnenú tak, že sa samé dokáže ku mne dostať, ak chce. Ak ma dieťa v noci potrebuje a príde za mnou, či je staršie alebo mladšie, má na to svoj dôvod. Potrebuje si niečo nasýtiť, alebo niečo zažilo počas dňa, cíti sa choré a chce sa pritúliť, treba mu to dovoliť. Som za to, aby si rodičia cez dieťa neriešili svoje neistoty a nezdravo nenaväzovali deti na seba. Neskôr je to pre ich deti ťažšie. Takéto deti majú väčšie problémy s nadväzovaním nových vzťahov. Je lepšie stáť pri nich a byť im oporou, keď to potrebujú. Vo všetkom je dobrá stredná cesta.
Po diáde prechádza dieťa do triády, kedy sa priberá otec a na to si začne dieťa vytvárať ďalšie vzťahy. Ak je tam stále rodič, dieťa zostáva nezrelé a nemá vlastnú stabilitu.
Dokáže sa odlúčiť od mamy, prejavuje záujem o iné deti, je samostatnejšie, dokáže sa samé najesť a spolupracuje pri prezliekaní.
Najprv je dobré testovať ho doma. Matka môže ísť do obchodu a dieťa zostane s babkou. Začať je dobré s krátkymi intervalmi. Ak má dieťa problém zostať s inou osobou bez mamy, už je to prvý znak, že môže mať problém s odlúčením. Rodičia by mali premýšľať, ako mu pomôcť. Dobré je využívať rôzne krúžky či detské centrá, aby si zvykalo, že sú okrem neho ďalšie deti, že učiteľka dáva nejaké inštrukcie a ono ich má nasledovať. Aj tam rodičia uvidia, či je dieťa schopné sa vzdialiť. Ak dieťa mamu stále nesleduje, je to dobré znamenie. Pokiaľ si tie situácie nevyskúšame, tak naozaj nevieme, ako bude dieťa reagovať.
Neodporúčam robiť naraz veľa zmien v čase nástupu do škôlky. Mali by sme si zodpovedne naplánovať nástup dieťaťa do škôlky a podmieniť tomu aj ostatné veci. Ak rodič nastupuje do práce, mal by zaškôlkovať dieťa aj 2 - 6 mes. vopred ako nastúpi do práce. Je to úplne nová situácia pre všetkých. Odnaúčanie od plienok, cumlíka či dojčenia je dôležité robiť vopred lebo tých zmien by bolo na dieťa veľa. Podobne aj v prípade, ak sa má narodiť súrodenec. Každá zmena prináša dieťaťu pocit narušenia istoty a bezpečia. Bude sa musieť vyrovnávať so zmenami, ktoré budú výrazne vplývať na jeho život. Čím menej zmien, tým lepšie. Aj v prípade, že dieťa bude chodiť do škôlky rado, bude sa tam tešiť, určité narušenie stability u neho nastane.
Najprv je predprípravná fáza, kedy by rodičia mali o škôlke deťom rozprávať. Hovoriť im, čo sa tam deje, hrať sa na ňu. Čítať si príbehy, kde sa spomína nástup dieťaťa do škôlky. Z rozprávky sa dokáže dieťa krásne vcítiť do situácie a mať predstavu, čo ho asi čaká. Potom by sa mali chodiť prechádzať k škôlke. Ak sa dá, ísť sa do nej pozrieť. Keď je tam už samé, vie, že mamička videla pani učiteľku, spálňu a toto prostredie je preň bezpečné.
Dieťaťu povieme, že si ideme nakúpiť jabĺčka a zatiaľ môže napr. postaviť s deťmi vežu. Tak, aby sme vedeli dodržať ten sľub a prídeme preň aj s jabĺčkami. Dieťa má pocit, že rodič dodržal sľub a zároveň vie, kde bol. Deti musia vedieť, kam mama odišla. Rodič nesmie meškať. Hlavne v prvé dni neexistuje, aby meškal, lebo to nabúra u dieťaťa pocit jeho istoty. Dieťa nemá hodinky, ale príchod rodiča má byť spojený s nejakou činnosťou.
Nemusí to byť len stresom. Je to jednoducho zvýšenou záťažou. Tým, že sa kladú väčšie požiadavky na dieťa, musí nasledovať inštrukcie, prispôsobiť sa režimu, je tam viac detí, nové aktivity, je z toho unavené. Keď je organizmus vyčerpaný, má slabšiu imunitu a ľahšie ochorie. Nehovoriac o tom, že si musí zvyknúť na nové baktérie kolektívu.
Na jednej strane je adaptácia, ktorá sa deje v škôlke. Dieťa je najprv väčšinou vo fáze pozorovateľa, sleduje, čo sa okolo neho deje, nezapája sa veľmi. Potom sa začne aktívnejšie zapájať, skúša, testuje a následne si začne hľadať v kolektíve pozíciu. Vtedy môže byť aj agresívnejšie.
Zmeny v správaní nastanú aj doma. Dieťa bude unavenejšie, môže byť uzavretejšie. Potrebuje si spracovať zážitky. Často býva doma aj mrzutejšie. Tým, že v škôlke sa začne prispôsobovať novým pravidlám a režimu, doma môže skúšať posúvať túto hranicu a nechce sa mu už počúvať inštrukcie. Môže s rodičom viac bojovať, lebo potrebuje niekde „vypustiť paru“. Niekedy deti dostanú záchvat hnevu ešte v šatni, keď príde rodič. Mali by mu však dať šancu vykričať sa, uvoľniť sa. Je to to isté, akoby rodič začal chodiť do práce a stále od neho niekto niečo chce. Dieťa sa musí všeličomu prispôsobovať. Doma chce mať pokoj alebo sa vykričať, aby to dostalo zo seba. Nie je to znakom toho, že by mu v škôlke bolo zle. Je to len o pretlaku nových zážitkov.
Školský rok 2024/2025 sa začína 1. septembra 2024.
MŠ je v prevádzke od 06:00 do 16:00 hodiny.
prvý deň prinesú papučky, pyžamko a hrnček na pitný režim; pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, na prezutie ortopedické sandále, na pobyt vonku pevnú obuv. Neprípustné sú šľapky;
pre prípad ťažšej adaptácie dieťaťa, triednym pani učiteľkám nadiktujú telefónne číslo matky, otca a iné dáta;
rešpektujú pravidlá nenosenia hračiek a iného materiálu z domáceho prostredia do MŠ;
všetky ďalšie potrebné informácie získajú osobnou komunikáciou s pani učiteľkami na triedach.
Adaptácia v materskej škole - dieťaťa aj rodiča
Na novú situáciu sa pri nástupe dieťaťa do materskej školy adaptuje nielen dieťa, ale aj rodič.
Prechod z rodinného prostredia do materskej školy je veľká a významná zmena nielen pre dieťa, ale aj pre jeho rodičov. Neadaptuje sa len dieťa, ale aj rodičia vstupujú do novej role – stávajú sa rodičmi škôlkara.
To, ako dieťa zvládne nástup do MŠ, závisí od mnohých faktorov ako je temperament a osobnosť dieťaťa, jeho emocionálna zrelosť a pripravenosť na MŠ, kvalita vzťahu a väzby s rodičom, podpora zo strany rodičov či prístup samotných pedagógov v MŠ.
Rodičia by sa mali dostatočne pripraviť na to, že ich dieťa nastupuje do MŠ. Je to obrovská zmena pre celú rodinu, najmä matka musí zvládnuť odpútanie sa od dieťaťa. Veľmi dôležité je vnútorné nastavenie rodičov, pretože ho bude cítiť aj ich dieťa. Pokiaľ dieťa bude odovzdávať vyrovnaná mama, ktorá je presvedčená o tom, že nástup dieťaťa do MŠ je správnym rozhodnutím, oveľa skôr sa s novým prostredím a zmenou vyrovná i dieťa. Pokiaľ však rodičia od začiatku o tomto rozhodnutí pochybujú, nedôverujú MŠ, alebo majú veľké obavy, dieťa to vycíti a bude sa viac báť i ono...
Je úplne prirodzené, že rodičia majú spočiatku neistotu, či dieťa prechod do MŠ zvládne, tiež sa musia s novou situáciou vyrovnať. Nemali by však zabúdať na to, že práve oni môžu dieťaťu tento proces uľahčiť. Pokiaľ je pre nich zvládnutie situácie náročné, je namieste, keď sa so svojimi pocitmi zdôveria pedagógom v MŠ alebo iným rodičom, ktorí majú už staršie deti. Pomôže im, keď zistia, že rovnaké pocity zažívali aj iní rodičia. Vhodné je vyhľadať i odborníka – detského psychológa, ktorý im pomôže spracovať prípadné obavy a poskytne im informácie, ako prechod dieťaťu čo najviac uľahčiť.
Ako môžu rodičia dieťaťu uľahčiť adaptáciu v MŠ
Pán primátor pozýva deti, žiakov a celé kolektívy materských, základných a stredných škôl na akciu MDD s ozbrojenými silami v rekreačnej oblasti Hrabovo.
Dňa 03.05.2024 nás navštívila pani logopedička Mgr. Beátka Jantošová zo Súkromného centra poradenstva a prevencie v Ružomberku, ktorá s 5-6 ročnými deťmi zrealizovala preventívny program: InterACT - program na zmenu postojov a budovanie akceptácie.
Podmienky zápisu:
Do materskej školy môžu zapísať zákonní zástupcovia dieťa:
Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta 2024 je predprimárne vzdelávanie od 01.09.2024 povinné. Dieťa, ktoré súčasne navštevuje materskú školu a do 31. 08. 2024 (vrátane) dosiahne päť rokov veku, sa bez povinnosti opätovne žiadať o prijatie do materskej školy automaticky od 1. septembra 2024 stáva dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie.
Do MŠ budú od 01.09.2024 naďalej dochádzať deti, ktorým riaditeľka materskej školy vydá Rozhodnutie o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ.
Zápis detí do MŠ budeme organizovať podľa pokynov zriaďovateľa Mesta Ružomberok.
Forma a priebeh zápisu:
- rodič (zákonný zástupca) vyplní Žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ
- vyplnenú žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ môže rodič podať:
- elektronická či tlačená forma žiadosti musí byť potvrdená všeobecným lekárom pre deti a dorast o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, s údajmi o povinnom očkovaní a podpísaná oboma zákonnými zástupcami dieťaťa.
Ak bude počet zapísaných detí do materskej školy vyšší, ako je možné prijať v zmysle §28, zákona č. 245/2008 Z.z., riaditeľka MŠ rozhodne o prijatí podľa podmienok prijímania detí materskej školy:
- deti, ktoré k 31. augustu 2024 dovŕšia vek tri roky,
- deti, ktoré k 31. decembru 2024 dovŕšia vek tri roky.
Na tieto deti sa nevzťahuje podmienka spádovej oblasti podľa trvalého pobytu,
Riaditeľka rozhodne najneskôr do 20. júna 2024 o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy, ak má k dispozícii všetky podklady pre rozhodnutie.
Spomínate si na tie časy, keď sa naši otcovia a mamy či 👴dedovia a 👩🦳babky spoločne chopili metiel, lopát a hrablí?🧹🕰
Časy, keď ľudia vychádzali do ulíc a usilovne upravovali svoje susedstvá?🤩 (ani my veľmi nie😅)🌟Všetci spoločne pracovali na jedinom cieli💪 – urobiť svoje okolie, svoj domov, čistejším a krajším miestom.🌱🏡🌳😏
Doslova oprášme ich spomienky a ✨TAK AKO KEDYSI✨ sa spoločne vyberme do ulíc a prírody, aby sme našu domovinu, krásne 🇸🇰Slovensko, očistili od nepekných odpadkov a zveľadili si ju pre náš všetkých.🙌🌳🏞
👉KEDY?24. apríla 2024 (prípadne iný, Vám vyhovujúci termín)👉KDE?V MŠ Bystrická cesta 70 - Tehelňa 🚯
👉AKO?Zapojiť sa do upratovania v našej MŠ môže každý, napr. ako rodič, starý rodič, súrodenec, zamestnanec MŠ -.vítaní sú všetci bez rozdielu.
🤘🟢Link: https://upracme.sk/pomoz-nam-vycistit-slovensko/ 👈🎁
Upratujeme vďaka generálnemu partnerovi Lidl Slovensko, ktorý nám poslal na základe žiadosti pani riaditeľky MŠ balíček upratovacích pomôcok.☝️
Nezabudnite túto akciu zdieľať, pozvať čo najviac priateľov školy, kamošov a označovať @upracmeslovensko. Fotografie z vašich upratovaní budeme zdieľať aj my.😉📸🙏
Po ukončení akcie pani riaditeľka vyhodnotí aktivitu a zašle organizátorom informáciu o tom, čo sa nám spoločne podarilo.🥳
Generálny partner: Lidl SlovenskoHlavní partneri: Coca-Cola HBCPartneri: HighBrõws, pisto-stav s.r.o, Blue Water, OLO - Odvoz a likvidácia odpadu , Bratislava - hlavné mesto SR, Únia miest Slovenska , SmartHead.
Do skorého upratovania priatelia!✊💚
Podľa § 2 Plnenie povinnej školskej dochádzky Všeobecne záväzného nariadenia o zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základných školách a určení výšky mesačného príspevku v školách a školských zariadeniach, je
(1) Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“). Zápis sa koná v prvom pracovnom týždni mesiaca apríl bežného roka, a predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku. Zriaďovateľ určí každý rok konkrétny deň v uvedenom prvom pracovnom týždni, kedy základné školy zápis vykonajú.
(2) Riaditeľ základnej školy oznámi miesto a čas zápisu v priestoroch základnej školy a v dostatočnom predstihu zabezpečí zverejnenie týchto údajov na vstupe do budovy základnej školy, na svojej internetovej stránke a na internetovej stránke zriaďovateľa.
Termíny zápisov detí do 1. ročníka:
Základná škola Sládkovičova 10, 034 01 Ružomberok (spádová ZŠ) 04.04.204 od 13 hod. do 17 hod.
Súkromná základná škola DOTYK v Ružomberku 03.04.204 od 13 hod. do 18 hod.
Základná škola Bystrická cesta 14, 034 01 Ružomberok 04.04. od 14.00 do 17.00 hod., elokované pracovisko Dončova: 04.04. od 14.00 do 17.00 hod.
Základná škola sv. Vincenta: Nám. A. Hlinku 22, 034 01 Ružomberok 03. a 04.04.204 od 13 hod. do 17 hod.
Základná škola Školská 7,034 03 Ružomberok-Biely Potok 04.04.204 od 13 hod. do 16 hod.
Základná škola Klačno 4/2201, 034 01 Ružomberok 04.04. od 14.00 do 18.00 hod.
Základná škola Zarevúca 18, 034 01 Ružomberok 04.04. od 14.00 do 17.30 hod.
Žiadame všetkých rodičov detí narodených od 01.09.2017 do 31.08.2018 s trvalým pobytom na území Mesta Ružomberok, aby sa dostavili na zápis do základných škôl.
V prípade, že dieťa bude navštevovať inú základnú školu ako na území mesta Ružomberok (SR aj zahraničie), doručte Rozhodnutie o prijatí žiaka na Mesto Ružomberok, Oddelenie školstva a športu, inak Vám bude doručená oficiálna výzva na doručenie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album 14.03.2024 Celoškolská aktivita: Výroba papiera.
Pozývame budúcich prváčikov a ich rodičov na Dni otvorených dverí, ktoré sa uskutočnia v mesiaci marec na základných školách v Ružomberku.
Nový úspech našej školy:
3. miesto: Eliška Gejdošová
Súťaž: Výtvarná súťaž s protidrogovou tematikou „Negatívny postoj k drogám“
Kolo: Okresné kolo
Blahoželáme Eliške G. k oceneniu :)
Vážení rodičia,
s radosťou vás pozývame na historicky prvú Akadémiu rodičovstva UNICEF na Slovensku! Táto akadémia je sériou online "mini kurzov" na kľúčové témy týkajúce sa vývinu malých detí (0-6 rokov). Kurzy budú viesť odborníci v danej oblasti, vrátane pediatrov a pedagógov. Zasadnutia budú vedené v slovenskom alebo ukrajinskom jazyku s možnosťou tlmočenia.
Pre lepšiu predstavu uvádzame nasledovný program a témy Akadémie rodičovstva:
Upozorňujeme: Pre každú časť kurzu bude k dispozícii odkaz na registráciu. Ste samozrejme vítaní na všetkých stretnutiach! Účastníkom odporúčame, aby sa počas stretnutí aktívne zapájali. Neváhajte priniesť svoje otázky a podeliť sa o svoje postrehy a skúsenosti! Odborníci vám radi odpovedia na všetky otázky. Stretnutia sa budú nahrávať a všetky záznamy vám budú k dispozícii.. Po absolvovaní celej série mini kurzov dostanete certifikát o účasti.
Je to vzrušujúca príležitosť dozvedieť sa viac o vývine v ranom detstve a o tom, ako môžu rodičia lepšie podporovať rast a učenie malých detí prostredníctvom praktických tipov.
Prvé stretnutie sa rýchlo blíži (2. novembra od 14:00 do 15:30), preto sa zaregistrujte už teraz pomocou uvedeného QR kódu. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na Hsiao-Chen Lin (hclin@unicef.org) alebo Barboru Vanek (bvanek@unicef.org).
Powered by aSc EduPage